X

Result Details

Event name: Nationals
Date: 01 September 2008
Type:
Club: Porthpean Sailing Club
Classtype:RS800 , see more results
Rank SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Pts
1 1147 Ben McGrane Olivier Vidal Chew Valley -9 3 1 1 1 2 1 1 1 -8 11
2 1151 Stevie Wilson Jamie Stewart -23 6 7 2 2 -13 7 5 6 2 37
3 1121 Ben Schooling Tim Hirst Helensburgh SC -13 4 8 6 4 4 4 6 -13 3 39
4 1114 Tom Halhead Christian Humphrey Bristol Corinthian SC 1 -14 (DNS) 14 6 11 3 3 4 1 43
5 1133 Justin Deal Ollie Page Lancing SC 8 8 (OCS) 3 3 1 -17 9 2 10 44
6 1146 Spod Olive Guy Fillmore Stokes Bay/Draycote 2 5 3 -10 -11 9 5 8 10 5 47
7 1130 Neil Baker James Hughes Thorpe Bay SC 3 2 14 4 14 8 8 4 -17 -23 57
8 1144 Ian Martin Adam Broughton 4 7 (OCS) 7 9 -17 16 2 7 9 61
9 964 Charlie Roome Steve Hall Northampton SC 6 1 (OCS) 15 17 10 15 7 3 -19 74
10 1148 Matt Gill Toby Wincer Felixstowe Ferry SC/RCYC 17 18 15 11 10 (OCS) -20 10 12 4 97
11 881 Andy Cornah Orwin Murray Hayling Island SC 18 19 (OCS) -20 12 16 2 11 9 11 98
12 1136 David Pike Fiona Lockwood Eastbourne SC 19 10 9 9 13 -21 12 14 -33 12 98
13 1077 Simon Skinner Jo Skinner Datchet SC -28 -22 6 12 16 6 14 20 14 13 101
14 961 Phillip King Tom Trueman Oxford SC 20 -21 13 13 -21 3 6 18 15 17 105
15 1116 Adrian Coatsworth Julia Coatsworth Alton Water SC 16 (OCS) -23 19 15 12 11 15 5 15 108
16 955 Andrew Smith Micky Boughton Stokes Bay SC 14 -31 5 25 8 5 -33 12 23 20 112
17 1128 Andy Jeffries Bonnie Moodie Eastbourne SC 11 12 2 5 (DNF) 14 (DNF) DNC 21 6 113
18 1112 Ralph Singleton James Clark Chew Valley Lake SC 22 16 -24 23 5 7 -28 19 18 22 132
19 1119 Aaron Bardon Robert Hooper LDC 29 9 28 18 7 23 18 (DNF) 11 -37 143
20 1072 Brett Ellway Jay Bick Stokes Bay SC -27 11 21 26 22 15 -30 17 8 26 146
21 868 Joel Walker Sarah Crossman Weston SC 15 (OCS) 12 -35 23 28 10 13 27 25 153
22 1134 Jamie Stevenson Jamie Oaten Royal Torbay SC 7 24 22 16 19 19 -25 25 22 -28 154
23 1127 Derek Buchanan Elaine Buchanan Oxford SC 32 15 18 21 24 20 13 (OCS) -34 14 157
24 1113 Alastair Shires Penny Shires Stokes Bay SC 5 20 16 -27 26 24 -31 23 20 27 161
25 899 Andrew Gould Tom Kennedy Emsworth Slipper SC 21 17 11 17 20 (OCS) 22 24 -36 30 162
26 1142 Oli Woods Anna Perkins Itchenor SC (DNS) (DNC) 17 32 33 18 9 16 25 16 166
27 982 Sam Maxfield Henry Maxfield Hayling Island SC (DNS) (DNC) 10 37 18 26 26 21 35 18 191
28 923 Giles Bradford Charlie Esse RNSA 25 25 25 -33 28 22 -35 26 24 21 196
29 1062 Andy Scott Derian Scott Chew Valley Lake SC -36 32 26 34 -36 33 21 29 16 7 198
30 943 Laurie Fitzjohn-Sykes Daniel Allin 10 13 4 8 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC 203
31 991 Malcolm Streeton Miles Roebuck Hayling Island SC 12 23 (OCS) 24 25 27 29 27 37 -39 204
32 884 Ed Brunyee Tom Maidwell Restronguet SC 35 (OCS) 20 (DNF) 30 30 23 22 19 32 211
33 1076 Sam Seddon Josh Seddon Felixstowe Ferry SC -37 29 29 -36 29 32 19 28 31 24 221
34 1067 Richard Nieveen Robert Burton Stokes Bay SC 26 28 27 29 -32 25 27 -35 30 31 223
35 983 Anthony Harvey Michael Stone Mumbles YC 30 30 19 31 -35 (OCS) 32 32 28 34 236
36 956 Blair Stanaway Lisa Mullee Mayo SC 34 33 (OCS) 28 27 31 24 34 -38 35 246
37 -833 Pippa Baker Mostyn Evans Restronguet SC 33 -34 30 30 31 (OCS) 34 33 29 29 249
38 874 Neil Crossouard Ian Crossouard Weston SC 38 27 31 (DNF) (OCS) 29 36 31 32 36 260
39 978 Doug Horner Tim Ellis 31 (DNF) (OCS) 22 34 OCS DNS OCS 26 33 272
40 1010 Chris Bailey Matt Bailey Draycote Water SC 24 26 32 (DNS) 37 (OCS) DNC DNC 39 40 282
41 968 Paul Bulkeley Mike Worthington (DNS) (DNC) DNC DNC OCS OCS 37 30 40 38 313
comments powered by Disqus