X

Result Details

Event name: Craftinsure Topper Natinwide - Paignton
Date: 07 July 2007
Type: Series
Club: Paignton Sailing Club
Classtype:Topper , see more results
Rank Helm Club Nett Champ No. Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total
1 Phil McCoy 14 280 Emswoth Slipper 3 -8 1 1 1
2 Freddie Connor 17 352 Bexhill on Sea -9 4 1 1 2
3 Felicity Foulds 20 504 Norfolk Broads Yacht Club 1 2 2 3 -12
4 Richard Cumpsty 20 278 Chew Valley S.C. 6 1 -9 2 2
5 ANDREW Brown 20 62 Budworth 4 -7 4 4 1
6 Philip Doran 77 441 Courtown SC 3 -6 2 -61 5
7 Nathan Ackroyd 40 367 Norfolk Broads Yacht Club 2 12 4 5 -17
8 Hugh Brayshaw 36 87 Hollowell S.C. 4 4 8 -12 8
9 Matthew Johnson 46 266 Grafham Water -21 14 6 2 3
10 Joseph Wellerd 53 124 Crawley Mariners -27 9 5 5 7
11 Marina Brassington 46 288 Grafham Water 6 -19 3 3 15
12 Matt Rivers 48 88 Leigh-on-Sea Sailing Club 7 3 8 9 -21
13 Stephen Beckett 44 149 Solva Rowing & Watersports -15 11 10 4 4
14 Iain Millar 59 241 Bristol Corinthian Yacht Club 2 1 18 9 -29
15 Robin Elsey 50 370 Restronguet -19 10 3 14 4
16 Tom Francis 48 159 Sidmouth 5 11 -17 7 8
17 Michael King 50 232 Emsworth Slipper Sailing Club -18 2 6 11 13
18 Heledd Brown 74 328 Teifi B C 14 -36 5 10 9
19 Lynn Billowes 67 17 Bristol Corithian YC -27 3 7 19 11
20 Julia Beck 73 262 Papercourt 13 -29 12 12 7
21 Ngaire Strawbridge 70 147 Newport/Neyland/Fishguard 16 18 7 -24 5
22 ANDREW Dawson 72 208 Winsford Flash 11 8 -26 8 19
23 Lorenzo Chiavarini 104 358 Tarbert and Craignish 11 9 12 -57 15
24 Max Robinson 111 243 Plymouth Youth Sailing 17 23 (DNC) 6 3
25 Mark Billowes 67 68 Bristol Corinthian Yacht Club 12 16 -18 7 14
26 Sam Webb 74 13 Restronguet 8 -24 15 17 10
27 Anna Ackroyd 79 40 Norfolk Broads Yacht Club 1 20 17 13 -28
28 Jon Sleight 88 26 Cotswold -35 15 9 23 6
29 Sam Knight 75 201 Sutton SC 10 -21 15 17 12
30 Henry Collinson 94 160 Port Dinorwic 8 -38 11 11 26
31 William Hackney 92 517 North Lincs 13 10 -30 22 17
32 george spedding 104 129 Queen Mary Saliling Club 26 5 19 -40 14
33 Fergus Barnham 111 181 Snettisham Beach Sailing Club 7 -45 14 8 37
34 Nicholas Adams 95 118 Rickmansorth sailing club 21 17 -28 13 16
35 Seonaid Fleming 106 95 South Staffs 5 7 31 -38 25
36 Thomas Weake 103 264 Bosham 17 5 -35 15 31
37 Rebecca Dawkes 99 135 Tamworth 22 -31 13 15 18
38 Cameron Scott 103 141 Chew Valley Lake Sailing Club 14 17 19 -33 20
39 Cameron Jones 95 214 NBYC 10 19 -24 19 23
40 Michael Beckett 112 299 Solva Rowing & Watersports Club 19 -40 26 6 21
41 Sarah Butterfield 112 165 Spinnaker 31 -35 10 20 16
42 Daisy Wylam 111 377 Bosham 18 -34 14 18 27
43 James Patience 105 175 Grafham Water -25 25 16 16 23
44 Max Yoward 129 103 Emsworth Slipper 9 13 -48 25 34
45 Ben Ballard 132 555 Clevedon -50 26 13 10 33
46 James Dugdale 122 33 NBYC -39 14 11 36 22
47 Philippa Gray 111 245 Oxford 20 -28 21 16 26
48 Elliot Mills 131 90 scyc 36 -47 16 22 10
49 Alexander Le Gassick 120 138 wilsonians 26 -35 35 18 6
50 Josh Banyard 118 188 Plymouth Youth Sailing 12 22 -33 27 24
51 Matt West 126 324 Castle Cove -40 22 27 26 11
52 Ian Cook 117 173 Chew Valley Lake 20 12 -31 27 27
53 Ben Hodges 117 301 Emsworth Slipper -31 27 20 26 13
54 Harry Houlding 119 23 Fowey Gallants S.C. 29 27 23 -31 9
55 Ben Allen-Gdanitz 120 360 Plymouth Youth Sailing 16 31 23 -32 18
56 William Barnes 129 573 33 6 -40 30 20
57 Hannah Thomas 130 270 Papercourt SC -39 20 28 24 19
58 Claire Carruthers 131 207 Chew Valley Lake 22 30 -37 14 28
59 Peter Grassick 143 313 Papercourt -45 33 20 21 24
60 ANDREW Bridgman 146 22 Blithfield 15 15 36 33 -47
61 Emma Mackley 137 21 Stewartby 28 23 29 25 -32
62 Josh McLynn 158 375 Wimbledon Park 34 16 21 40 -47
63 Alex Leonard 158 157 Sheffield Viking 30 -44 25 29 30
64 Cathy Brassington 158 242 Grafham Water 29 -43 22 29 35
65 Briony Evans 167 540 Dovey Yacht Club 41 24 -47 23 32
66 Katie Tomsett 162 283 Spinnaker Sailing Club 37 25 33 -38 29
67 Lewis Kneale 172 143 Chester 24 -46 27 37 38
68 Charlie Haslam 190 252 Chew Valley Lake 36 37 25 (DNC) 30
69 Finn Caiger-Smith 174 74 Wimbledon Park Sailing Club 23 -45 32 41 33
70 Rob Lloyd 182 15 Plymouth Youth Sailing 40 13 44 35 -50
71 Stu Dando 171 44 Cardiff Bay YC 25 33 38 -39 36
72 Natasha Smith 174 24 Bowmoor SC 33 30 -41 31 39
73 Michael Harris 182 322 Spinnaker 30 18 42 44 -48
74 Benjamin Knight 180 508 Norfolk Broads YC 34 21 45 34 -46
75 Adam Millington 180 258 Redesmere 43 -46 24 42 25
76 Isabel Quicke 183 382 Spinnaker 23 29 38 -48 45
77 Will Glover 192 222 Rotherham 43 -54 39 21 35
78 Jonty Freeman 196 2 Newhaven and Seaford -58 44 29 28 37
79 David King 201 38 Penarth Yacht Club 46 (62.0 OCS) 39 20 34
80 Henry Morgan 188 263 Bowmoor 35 34 42 28 -49
81 Mark Fleming 191 94 South Staffs 28 36 34 -51 42
82 Thomas Weekes 186 326 Maidenhead Sailing Club 24 40 -45 37 40
83 Matthew Duffield 197 547 Chelmarsh 48 -52 22 39 36
84 Matt Thomas 194 257 Papercourt SC 41 -49 41 41 22
85 Graham Rivers 199 109 Leigh-on-Sea Sailing Club 38 32 46 32 -51
86 Naomi Fenton-Jones 192 357 Papercourt 32 41 -43 36 40
87 Charlotte Cooper 208 215 Plymouth Youth Sailing -57 39 30 43 39
88 Helen Baldwin 201 130 Island Barn Reservoir 42 32 36 45 -46
89 Ben Wallis 205 52 Spinnaker S.C 47 -48 44 35 31
90 Robbie Robinson 214 238 Plymouth Youth Sailing 32 47 50 30 -55
91 Cath Lloyd 208 99 Plymouth Youth Sailing 44 42 32 -47 43
92 Tom Richardson 214 250 Hastings & St. Leonards -52 38 40 42 42
93 George Meredith 219 580 Rutland 37 -55 49 34 44
94 Billy Miness 224 359 Emsworth Slipper S.C -56 26 55 46 41
95 Matthew Brushwood 224 507 Emberton Park 38 -51 43 44 48
96 Adam James 235 325 Sutton Bingham SC 46 -57 37 52 43
97 Hazel Ballard 234 567 Clevedon 48 41 46 45 -54
98 Edward Roberts 235 350 NHEB -53 43 51 47 41
99 Katie Dabson 232 46 Grafham Water Sailing Club 47 -50 47 43 45
100 Charlie Runcorn 240 560 Wimbledon Park 42 -55 50 49 44
101 Samuel Luen-English 235 39 Neyland YC 45 42 49 -50 49
102 Ellie Cumpsty 248 153 Chew Valley S.C. 56 28 54 48 (62.0 DNF)
103 Steve BOXALL 252 519 NH&EB -60 52 34 53 53
104 Harrison Reid 258 510 Castle Cove Weymouth 55 48 (DNC) 55 38
105 Nicholas Smith 253 371 Bowmoor S C 49 37 -56 56 55
106 Caroline Baldwin 257 126 Island Barn Reservoir 51 -56 52 46 52
107 Eleanor Sharrock 262 520 Priory SC -59 39 54 54 56
108 Paul Sharrock 258 248 Priory SC 52 49 53 50 -54
109 Matthew Venables 267 323 Sutton 44 50 58 53 (62.0 DNF)
110 Jonathan Evans 267 538 Plymouth Youth Sailing 50 54 51 -60 52
111 Edward Le Gassick 269 380 wilsonians 58 -61 48 51 51
112 Katharine Muller 268 121 Tamar 53 56 -57 49 53
113 Jonathan Currell 270 502 Parkstone Yacht Club 54 51 52 56 -57
114 George Bell 277 3 Castle Cove 54 59 (DNC) 52 50
115 Edward Sharrock 285 187 Priory SC 59 -60 53 55 58
116 Stephen Muller 286 66 Tamar 57 58 -59 54 58
117 Jessica Dawkes 290 136 Tamworth 51 53 (62.0 DNF) DNC DNC
118 Jasmine Hansen 290 554 Cotswold 55 53 (DNC) 58 62.0 DNF
119 Catharine Verity 292 12 Budworth 49 57 (62.0 DNS) 62.0 DNF DNC
120 Nicholas Morgan 296 28 Bowmoor 60 59 (62.0 DNS) 59 56
121 Matthew Currell 296 329 Parkstone Yacht Club -61 58 60 58 59
122 Henry Bower 300 114 Dittisham (DNC) DNC DNC 57 57
comments powered by Disqus