X

Result Details

Event name: Nautilus Yachting Merlin Rocket Inlands
Date: 10 May 2014
Type:
Club: Northampton Sailing Club
Classtype:MERLIN-ROCKET , see more results
Rank SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 Nett BoatName
1 3684 Andy Davis Tom Pygall Blithfield SC / Whitstable YC 1 1 1 -5 4 7 Keyser Soze
2 376 Simon Potts Luke Shaw Shustoke SC 3 -11 6 6 1 16 Stab In The Dark
3 3735 David Winder Pippa Taylor Hollingworth Lake SC (RET) 2 2 2 10 16 The Clone Wars
4 3658 Chris Jennings Ally Martin Burghfield SC -7 4 3 3 7 17 Bernard
5 3743 Matt Biggs John Hackett Blithfield SC 4 3 (DNF) 9 9 25 Pokin The Turtle
6 3734 David Hayes Jonny Ratcliffe Hayling Island SC (DNF) 9 4 4 12 29 The Black Boat
7 3754 Jon Gorringe Nicola Bass Parkstone 6 6 (DNC) 10 8 30 Diddley Pokey
8 3727 Tim Fells Chris Downham Salcombe YC 5 7 (DNC) 15 5 32 Fragile
9 3703 Richard Whitworth Andrea Ralph Parkstone / Hollingworth Lake SC (OCS) 8 5 17 3 33 Faithless
10 3761 Dave Wade Ben Rayner Northampton SC 2 (DNF) DNC 1 2 39
11 3659 Julian Parry Rebecca Jones Hollingworth Lake SC 8 5 (DNC) 14 13 40 Zeno
12 3643 Tim Harridge Dave Ried Hampton SC 13 10 8 11 (DNC) 42 Moist
13 3671 Piers Lambert Andy Bines Brighlingsea SC 10 12 (DNC) 13 11 46 Snakey B
14 3710 Jon Ibbotson Chris Kilsby Upper Thames 12 14 7 16 (DNC) 49 Paradigm Shift
15 3687 Matt Greenfield Hannah Playford Wembley SC 15 (RET) 11 12 15 53 Mellow Yellow
16 3676 Frances Gifford Pete Nicholson Ranelagh SC 9 17 10 -18 18 54 Hot Totty
17 3733 Tom Stewart Phil Dalby Northampton SC 14 (RET) DNC 8 6 62 The Darkside
18 3442 Mark Stockbridge Roop Stock Ranelagh SC 20 16 9 21 (DNC) 66 Armed Forces
19 3682 Jon Steward Harry Steward Wembley SC 16 18 (DNC) 24 17 75
20 3709 Tom Lonsdale Alice Markham Upper Thames SC (DNC) 13 DNC 19 14 80 Wild at Heart
21 3702 Duncan Salmon Harriet Salmon Wembley SC 19 15 (DNC) DNC 19 87 Salmon en Croûte
22 3583 Colin Anderson Sean Anderson Redditch SC (DNF) DNC DNC 22 16 106 Back to the Future
23 3651 Colin Brockbank Russell Hall Wembley SC 18 (DNC) DNC 20 DNC 106 Jupiter
24 3707 Alex Jackson Simon Haighton Shoreham (DNF) DNC DNC 7 DNC 109 Monkey
25 3744 Chris Martin Joe Tosh Blithfield SC / Midland SC 11 (DNC) DNC DNC DNC 113 Mylo Xyloto
26 3730 Paul Hollis Lisa Scott Blithfield SC 17 (DNF) DNC DNC DNC 119 Blood Sweat & Beers
27 3620 Ed Gibbons Sarah Bines Brightlingsea SC (DNF) DNC DNC 23 DNC 125 Cool Cookie
28 3750 David Conlon Finbar Anderson Brightlingsea SC (DNF) DNC DNC DNC DNC 136 No Pasaran!
28 3691 Mike Calvert Ian Garwood Axe (DNC) DNC DNC DNC DNC 136 Quick Fix
28 3719 Jeremy Deacon Duncan Slime Cookham Reach SC (DNF) DNC DNC DNC DNC 136 Fluff 'N' Stuff
28 3688 Ben Hollis Ben Eaves RYA (DNC) DNC DNC DNC DNC 136 Who dares wins
28 3645 Paul Jenkins Peter Jenkins Weir Wood SC (DNF) DNC DNC DNC DNC 136 Blue Velvet
28 3760 Mark Reddington Colin Staite Bartley SC (DNC) DNC DNC DNC DNC 136 Arbuckle
comments powered by Disqus